A neb.
Jak jsem v životě pokazil vše co se dalo
a jak to napravuji

Říjen 2017

Snášenlivost

28. října 2017 v 8:41 | PF |  Co je sebeláska - Kapitola 82
Snášenlivost
Když člověk pořád něco objevuje a jsou to leckky opravdu zajímavé a nepostradatelné poznatky, musí se, raději, měl by se také zastavit a svoje objevy nechat tak trochu vstřebat. Jinými slovy chce to taky neobjevovat, nechat působit a jen tak se starat o běžné životní potřeby. Jídlo, přátele, bydlení, peníze, rodina.
Po nějakém čase, čtrnáct dní, měsíc, rok, se ke svým objevům vrátí a shledá, že neztratily na závažnosti, mohl by je zkusit uvádět do života.
Mohl by, kdyby to bylo snadné. Ono se ale ukáže, že praktikovat v životě banální objev jako třeba, že kritikou ostatních ubližuji především sobě, nebo fyzické cvičení je velmi prospěšné, v prvních vteřinách praktického užití člověk narazí na skoro nepřekonatelné překážky. Kdy mám cvičit, když nestíhám a jak nemám kritizovat, když se stále setkávám s nějakou hloupostí.
Jako kdyby se vše spiklo a zrovna to, co jsem se rozhodl praktikovat, se objevuje v různých záludných situacích a mě to nutilo úplně zapomenout na můj záměr. Zvláště pak záměr, který by způsobil převrat v mém životě. Jako, že najednou zbohatnu, uzdravím se a nezestárnu. Což já naštěstí vůbec netuším, který ze záměrů to může způsobit, a tak lehkomyslně na vše při první příležitosti zapomínám a vzpomenu si až večer v klidu, co jsem to vlastně chtěl praktikovat.
Při jisté vytrvalosti a odhodlání se nakonec začne trochu dařit situace rozpoznat a reagovat v rámci záměru. Je podivuhodné, že účinky plnění záměru lze pociťovat hned v prvních pár dnech praktikování.
Čímž se potvrdí, jestli objev je opravdu objev.
Bohužel není vyhráno, protože při krátkém zapomenutí se sklouzne zpět do původních kolejí stáří, chudoby a nemoci.
Leč později, při delším praktikování dobrého objevu, se stane nepochopitelné užívání starých způsobů. Zvláště pak, když vidím, jak je ostatní s přesvědčením, že dělají to nejlepší, používají.
Tady se opět setkávám se snášenlivostí.
Jistě jste postřehli, že praktikovat jakýkoli objev naráží na to, přijmout názory ostatních, tak aby mě neomezili a zároveň nevnímat jejich nedokonalosti a plně je respektovat.
Když jakýkoli objev toto nevyžaduje, není to objev, ale jen jakási změna v rámci ega. Něco jako jestli namažeš chleba ze shora nebo ze zdola.
Objev je něco, co ti vyvede z bludného kruhu. A postupně se zásadně změní tvůj přístup k životu. A budeš šťastný bez jakýchkoli postraních myšlenek.
Dlouhodobě se to zdá jako něco nepředstavitelného. Ale takových nepředstavitelných věcí už jsme zažili a teď jsou běžné a vlastně nepostradatelné.
Stejně je to se snášenlivostí.
Nechal jsem působit různé moje objevy a vypadla z toho snášenlivost.
Tak je tu.